Základní informace 


Cílem akce je seznámit mladší studenty se základními fakty o CERNu, s tím jak fungují experimenty na urychlovači LHC a jak se pomocí nich zkoumá fyzika. Studenti si také sami vyzkouší jednoduchou analýzu naměřených dat.

V rámci akce Hands on CERN absolvují přihlášení studenti z řad studentů ČVUT přednášky z fyziky elementárních částic. Tyto přednášky představí studentům Standardní Model částic spolu s principy jejich detekce a také nastíní design moderních experimentů. V další části, budou účastníci akce analyzovat reálná data sebraná experimentem na urychlovači LHC v CERNu předem připraveného softwaru. Studenti budou také seznámeni možnostmi pracovního uplatnění v CERNu v rámci částicové fyziky, ale i mimo tento obor, například jako technik nebo IT pracovník. Součástí bude i diskuse se studenti již působícími v CERNu, kteří už ví jak to tam skutečně chodí nebo kde všude se ČVUT v CERN angažuje.

Akce se zatím plánuje zcela online. Pokud se pravidla pro přístup do budov školy uvolní, budeme vás o tom tady včas informovat.

I když momentálně není možné cestovat, nezoufejte, exkurze do CERN se uskuteční hned jak to bude možné. Věříme, že se to podaří na jaře a nebo v létě příštího roku. Prozatím přineseme CERN přímo k vám, a to přes virtuální prohlídku experimentu ALICE, která bude vysílána živě přímo z podzemních laboratoří, a to exkluzivně pro nás. 

 

A jak se zúčastnit?

Akce bude probíhat prostřednictvím aplikace Teams. Nejprve se tedy přidejte do týmu “Hands on CERN 2020 - online” prostřednictvím tohto linku
Pak se stačí v dané dny včas připojit a aktivně se akce účastnit. Studenti se 100% a aktivní účastí na akci postoupí do výběru na exkurzi do CERN, více informací ZDE. Zároveň se můžete zapojit do soutěže o nejlepší otázku, více informací ZDE.

V roce 2020 proběhne již 11. ročník.

Tato akce je v rámci projektu "International MasterClasses - Hands on CERN" podporovaná Fondem ČVUT na podporu celoškolských aktivit (FCA) pro rok 2020.